Strona główna / Akademia przedsiębiorcy / Start w biznes: Jak zarejestrować firmę?

Start w biznes: Jak zarejestrować firmę?

Zarejestrowanie firmy nie jest takie skomplikowane, jak się może wydawać, szczególnie w dobie internetu. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku da się uniknąć osobistej wizyty w urzędzie.

Pierwszym krokiem do zarejestrowania naszej firmy jest wejście na stronę: firma.gov.pl. Tam rejestrujemy się lub też działamy anonimowo (dopiero później, osobiście w urzędzie, potwierdzamy swoją tożsamość). Wypełniamy wniosek wszystkimi danymi personalnymi oraz danymi dotyczącymi działalności. W każdym momencie możemy przerwać wypełnianie wniosku, zapisać zmiany, a później do niego wrócić.

Gdy to zrobimy, generujemy formularz CEIDG-1. Możemy go osobiście dostarczyć do odpowiedniego urzędu lub też wysłać go drogą elektroniczną.

Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie:

  • wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),

  • zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP),

  • oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

  • zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

  • oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Wnioski posiadaczy elektronicznego podpisu lub profilu zaufanego zostaną przyjęte od razu, od reszty osób wymaga się natomiast autoryzacji. Jak to wygląda? Wniosek może zostać wysłany drogą elektroniczną, jednak urzędnik skontaktuje się z wnioskodawcą w terminie do siedmiu dni od daty wysłania formularza, by ten pojawił się w urzędzie i osobiście złożył podpis ręczny.

Jeśli nie posiadasz elektronicznego podpisu, najwygodniejszym sposobem będzie założenie zaufanego profilu na stronie: http://epuap.gov.pl, dzięki któremu będziesz mógł wysyłać wnioski do urzędu drogą elektroniczną. Również w tym przypadku konieczna jest autoryzacja, jednak wystarczy pojawić się w urzędzie tylko raz, złożyć podpis i tym samym potwierdzić swoje dane (w przyszłości nie będzie trzeba już tego powtarzać).

Jeśli planujesz założyć spółkę cywilną, to każdy z jej wspólników musi osobno złożyć wniosek CEIDG.

CEIDG chce maksymalnie ułatwić przedsiębiorcom dokonywanie formalności i tworzy krótkie filmy instruktażowe. Wszystkie dostępne są w serwisie YouTube na oficjalnym kanale CEIDG. Obejrzyjcie odcinek o rejestracji firmy przez Internet, który rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości. https://www.youtube.com/watch?v=LKpth9cH7Ns&list=UUAfXKpX64Cs4GVPt-caVO5g

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl