Strona główna / Aktualnosci / Umowa zlecenie ze studentem lub uczniem - jakie koszty poniesie przedsiębiorca?

Umowa zlecenie ze studentem lub uczniem - jakie koszty poniesie przedsiębiorca?

23.07.2021

W Internecie często można znaleźć ogłoszenia o pracę, w których zaznaczone jest, że status studenta lub ucznia będzie dodatkowym atutem przy rekrutacji. Dlaczego tak jest? Oczywiście, jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Przedsiębiorca, zatrudniając studenta lub ucznia poniesie mniejsze koszty utrzymania pracownika, niż w przypadku pracownika mającego już duży staż. No właśnie, zatrudniając ucznia bądź studenta, nie możemy wymagać od niego większego doświadczenia. W końcu rozpoczyna on dopiero swoją karierę zawodową.

Najczęściej młodzi ludzie są zatrudniani w Polsce w ramach umowy zlecenia, dlatego to na niej się dziś skupimy.

Umowa zlecenie dla studenta może być korzystna nie tylko dla przedsiębiorcy, ale również dla samego pracownika. Podczas gdy pracodawca może skorzystać z ulg, o których powiemy zaraz, student na podstawie takiej umowy jest w stanie dostosować swoją pracę i godziny do trybu nauki i innych obowiązków. Przede wszystkim warto pamiętać, że umowa zlecenie nie podlega pod Kodeks Pracy, a pod Kodeks Cywilny. Na podstawie takiej umowy zleceniodawca, zleca zleceniobiorcy wykonanie jakiegoś zadania, a ten drugi po jego wykonaniu otrzymuje zapłatę.

 

Uwaga! Umowy zlecenia, które zostaną zawarte z uczniami lub studentami do 26 roku życia, nie niosą za sobą obowiązku opłacania przez pracodawcę składki zdrowotnej i społecznej do ZUS-u!

 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których umowę zlecenia z uczniem lub studentem należy opodatkować. Stanie się to wtedy, gdy pracodawca zechce podpisać umowę zlecenia z uczniem lub studentem, a jednocześnie posiadają już oni umowę o pracę dla tego pracownika. W takim przypadku podstawą opodatkowania będzie oczywiście suma dwóch wynagrodzeń.

 

Wynagrodzenie dla studenta - umowa zlecenie

Jak wygląda wynagrodzenie dla uczniów i studentów? Oczywiście, wszystko zależy od umowy, jaką pracownik podpisze z pracodawcą. Należy jednak pamiętać, że kwota wynagrodzenia za godzinę pracy nie może być niższa, niż wyznaczona odgórnie minimalna stawka za godzinę pracy. Jeżeli umowa stanowi, że strony nie będą rozliczać się za ilość przepracowanych godzin, a ryczałtem, to jest to możliwe. W tym przypadku jednak należy określić z góry ilość godzin, która ma być przeznaczona na wykonanie danego zadania.

 

Złota granica - 26 rok życia

Często słyszy się, że umowa zlecenie to świetny wybór dla osób do 26 roku życia. Mamy tu trochę prawdy, a trochę niewiedzy. Od 2019 r., kiedy w życie weszły nowe przepisy, a mianowicie zwolnienie z PIT-u dla osób młodych, są grupy osób, które zostały z zasady zwolnione z opłacania podatku dochodowego. Z takiej ulgi skorzystają:

  •  osoby do 26 roku życia
  •  osoby zatrudnione na umowie zleceniu, ale również na umowie o pracę (!)
  •  osoby, których przychód w trakcie roku kalendarzowego nie przekroczył progu 85 527 zł

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl