Strona główna / Aktualnosci / Co zrobić aby produkt uzyskał oznaczenie "Produkt Polski"?

Co zrobić aby produkt uzyskał oznaczenie "Produkt Polski"?

16.06.2021

Już od 2017 roku firmy mogą ubiegać się o to, aby móc oznaczyć swój produkt jako „Produkt Polski”. Jak to zrobić i z czym się to wiąże 

Ostatnie lata pokazały firmom, że konsumenci zaczęli doceniać produkcję krajową. Patriotyzm z sektorze handlu rośnie w siłę. Tym bardziej zrozumiały jest fakt wprowadzenia oznaczenia „Produkt pPolski” na rynek krajowy.

Wszelkie przepisy związane z ustawą regulującą oznaczenie „Produktu Polskiego” znajdziemy w ustawie o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Jest to ustawa z 2000 roku, jednak w roku 2017 zostały prowadzone zmiany, wraz z którymi wprowadzono pojęcie „Produkt Polski”.

Warto zacząć od tego, że oznaczenie „Produkt Polski” może być zastosowane zarówno do produktów przetworzonych, jak i tych nieprzetworzonych, jednak w zależności od rodzaju, przepisy są nieco inne.

Oczywiście, produkty nieprzetworzone to takie, które nie podlegają dalszej ingerencji człowieka. Aby produkty nieprzetworzone mogły być oznaczone znakiem „Produkt Polski”, muszą być podstawowymi produktami rolnymi, które zostały wyhodowane, uprawiane lub produkowane na terenie Polski. W przypadku zwierząt wszelkie zbiory, dojenie, ubój itp. muszą mieć miejsce na terenie kraju. Krótko mówiąc, każdy etap związany z produktem, musi być wykonywany na terenie Polski. 

Jak uzyskać oznaczenie produkt Polski na produktach przetworzonych? W tym przypadku sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Nie jest jednak nie do przeskoczenia. Podstawowa zasada brzmi – wszystkie surowce niezbędne do stworzenia produktu, muszą pochodzić z terenu Polski. Jak można się domyślić, produkty przetworzone muszą również zostać przetworzone na terenie Polski. Jeżeli w ramach produktów przetworzonych pojawiają się składniki nieprzetworzone, to te drugie muszą spełniać standardy produktów nieprzetworzonych. Ostatnia, jednak nie mniej ważna informacja, jest taka, że produkty z importu mogą stanowić maksymalnie 25% całości produktu wytworzonego w Polsce (posiadającego oznaczenie PP), nie wliczając w to wody. Dzieje się tak jednak tylko wtedy jeżeli składnik, który pochodzi z importu i jest zastosowany do produkcji danego produktu, jest po prostu niedostępny na terenie Polski.


Jak oznaczyć swój produkt znakiem „produkt polski”?

Ta sytuacja jest z jednej strony bardzo prosta, a z drugiej nieco niepokojąca. Okazuje się, że to sam przedsiębiorca może sobie przyznać znak „Produktu Polskiego”. Nie istnieje żaden system, który przyznawałby możliwość zamieszczenia takiego znaczku na swoim produkcie. Jeżeli produkt spełnia wszystkie ww. standardy, to z góry można nazwać go produktem polskim. Jest to o tyle niepokojące, że zostawia spore pole do popisu osób nieuczciwych. Oczywiście, funkcjonują kontrole, które maja na celu wyłapywanie nieuczciwych przedsiębiorców. Taką funkcję pełni Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Takie kłamstwo się nie opłaca, bo odkrycie nieuczciwości może słono kosztować przedsiębiorcę.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl