Strona główna / Aktualnosci / Czy faktura za wizytę w restauracji może stanowić podstawę do odliczenia VAT?

Czy faktura za wizytę w restauracji może stanowić podstawę do odliczenia VAT?

22.06.2021

Jeżeli zapytacie swojej księgowej, czy wizyta w restauracji może zostać odpisana od podatku VAT, najpewniej usłyszycie ulubioną odpowiedź wszystkich przedsiębiorców – TO ZALEŻY

Z reguły tego typu wydatki nie liczą się do grupy wydatków, od których można odprowadzić podatek VAT, jednak również od tej reguły są wyjątki. W takiej sytuacji wyjątkiem możemy nazwać usługi kompleksowe.

Jeżeli przedsiębiorca w ramach wyjazdu służbowego zabukował sobie noc w hotelu, nie możemy powiedzieć, że ma on prawo do odliczenia podatku od tej usługi. Wynika to z art. 88 ust. 1 o VAT. 

Zdarza się jednak tak, że wyżej wspomniane usługi są częścią jakiejś usługi kompleksowej, jak na przykład posiłek w trakcie szkolenia służbowego…

Okazuje się zatem, że podatek VAT można odliczyć od usług „kompleksowych”. Można powiedzieć, w powyższym przykładzie główną częścią usługi jest szkolenie, a hotel czy restauracja w nim to jedynie usługi towarzyszące, jednak podatek można odprowadzić od całości kosztów związanych ze szkoleniem. Oczywiście, sama usługa nie musi być szkoleniem, to jedynie przykład.

 

Jaka stawka?

Stawka opodatkowania danej usługi, zależy od jej rodzaju. W zależności od tego, jaki rodzaj usługi głównej jest wykonywany, będzie naliczona adekwatna stawka podatku. Wszelkie dodatkowe usługi, jak na przykład obiad w trakcie szkolenia, będą podlegały takiej samej stawce jak główna usługa.

 

UWAGA! Powyższe zasady nie dotyczą branży cateringowej. Catering jest podstawą do odliczenia podatku VAT. W tym przypadku trzeba liczyć przychód w kwocie netto.

 

Prawo przewiduje wiele różnic, które mogą okazać się kluczowe w późniejszych możliwościach odliczenia podatku VAT. Ciekawym przykładem może być usługa noclegu i najmu. Sam nocleg nie jest podstawą do odliczenia podatku VAT, ale już najem nieruchomości tak. Warto o tym pamiętać, kiedy delegujemy pracownika lub sami jesteśmy delegowani na dłuższy czas do pracy.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl