Strona główna / Aktualnosci / Czy firma musi mieć ubezpieczenie OC?

Czy firma musi mieć ubezpieczenie OC?

24.05.2021

OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to umowa, która może bardzo wesprzeć przedsiębiorcę w wielu sytuacjach. Czy jednak jest to obowiązkowe ubezpieczenie? Kto musi je mieć?

 

Czym jest OC dla firm?

Ubezpieczenie OC polega na tym, że ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność opłacenia szkód, które zostały spowodowane przez osobę ubezpieczoną innym osobom. Oczywiście, jak inne ubezpieczenia, jest ono płatne. Ubezpieczony może czuć się spokojnie w sytuacjach zawartych w ogólnych warunkach ubezpieczeniowych, które zostały podpisane wraz z umową.

W odróżnieniu od ubezpieczenia samochodowego (OC), ubezpieczenie OC dla przedsiębiorców nie jest jednak ich obowiązkiem. Wiele sytuacji pokazuje, że warto je mieć. Istnieją wyjątki i zdarza się, że przedsiębiorca musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zdarza się tak jeżeli istnieje duże ryzyko, że działalność przedsiębiorcy może wyrządzić szkodę osobom trzecim. Istnieją konkretne zawody, które wymagają ubezpieczenie OC. Należą do nich m.in. notariusze, adwokaci, architekci, agenci ubezpieczeniowi, doradcy podatkowi...w powyższych przypadkach ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjne, a jego brak może skończyć się wysoką karą.

 

Co z innymi?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w innych niż ww. zawody, ubezpieczenie OC po prostu warto mieć. To dobry sposób na zabezpieczenie swojej działalności. Ubezpieczenie OC dla przedsiębiorców jest nieobowiązkowe, jednak w wielu sytuacjach może się przydać. Osoby trzecie mogą ubiegać się o odszkodowanie gdy pracownik lub sam przedsiębiorca dopuści się szkody (np. nie dopełni warunków umowy) na rzecz osoby trzeciej, ta może zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego o odszkodowanie z OC. Warto także pamiętać, że inne osoby lub firmy, z którymi wchodzimy w interesy, mogą oczekiwać od nas posiadania takiego ubezpieczenia. Często stanowi to podstawę współpracy, jednak to już ustalenia wewnętrzne, niezależne od ustanowionego prawa.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl