Strona główna / Aktualnosci / Czy pracownik może odmówić awansu?

Czy pracownik może odmówić awansu?

28.05.2021

Awans w pracy to moment, na który czeka wielu pracowników. Zwykle stanowi on cel, do którego dąży się w dużych organizacjach. Co, jednak jeżeli pracownik nie chce przyjąć awansu, który przyznał mu pracodawca?

Jak zawsze, wiele może wyjaśnića umowa. Nie ma jednak wątpliwości że jeżeli pracownik odmówi awansu, to może liczyć się ze zwolnieniem z pracy. Brzmi okrutnie, ale faktycznie tak jest. Pracownik powinien zastanowić się kilka razy, zanim odmówi przyjęcia awansu w pracy. Dla pracodawcy to jasny znak, że pracownik nie ma aspiracji aby się rozwijać i dążyć do nowych celów. Szczególnie w dużych korporacjach podejście zbudowane na silnym zaangażowaniu w pracę jest podstawą pięcia się w górę po szczeblach kariery. Brak motywacji jest dla pracodawcy oznaką, że być może jego pracownik nie jest odpowiedni na swoim stanowisku.

Z pewnością istnieje bardzo wiele przyczyn, dla których pracownik może nie przyjąć awansu. Najbardziej popularnymi z nich jest poczucie braku kompetencji w danym zakresie, obawa przed większą ilością obowiązków czy chociażby trudna sytuacja prywatna. Ta ostatnia może wpływać w różnoraki sposób na możliwości pracownika.

Może się zdarzyć również tak, że pracownik jest zadowolony z dotychczasowego stanowiska i nie chce go zmieniać. To jednak również nie musi być argumentem dla zatrudniającego. Właściwie, byłoby nie na miejscu zwolnić dobrego pracownika dlatego, że nie przyjął awansu, a świetnie sprawdza się na dotychczasowym stanowisku. Może się zdarzyć tak, że zarząd firmy doszedł do wniosku, że skoro dany pracownik jest dobry w tym co robi, to na stanowisku dyrektorskim poradzi sobie równie dobrze. W takim momencie powinien on również skonsultować się z samym pracownikiem i zapytać go o odczucia i poziom gotowości. Jeżeli tego nie zrobi, może zaskoczyć pracownika, który będzie się po prostu bał podjąć taką odpowiedzialność. W obu przypadkach niezastąpiona okaże się rozmowa.

 

Rada dla pracodawców

Nie zwalniajcie pracowników, którzy odmówili Wam awansu. Być może powody, dla których podjęli taką decyzję, są do rozwiązania. Jeżeli nie, to postarajcie się to zrozumieć. Być może uda się umówić z pracownikiem na coś innego?

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl