Strona główna / Aktualnosci / Czym jest BIK i dlaczego jest tak ważny dla osób chcących wziąć kredyt?

Czym jest BIK i dlaczego jest tak ważny dla osób chcących wziąć kredyt?

19.07.2021

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym zapisuje się każda historia kredytowa. Służy do przechowywania danych, które podlegają tak naprawdę pod prawo bankowe. Sam Big może modyfikować informacje zawarte w systemie, ale musi się tak wydarzyć jedynie na prośbę organów, z których informacje przypływają.

Uwaga! Mimo częstych chęci, niestety nie można wyczyścić danych w BIK-u.

 

Jakie informacje znajdują się w BIK-u?

 W BIK-u znajdują się wszystkie informacje dotyczące tego czy próbujecie, próbowaliście wziąć kredyt i z jakim skutkiem. Jeżeli szczęśliwie udało wam się uzyskać pożyczkę, to BIK zbiera wszelkie informacje dotyczące przebiegu spłaty kredytu. Zapisane jest, czy spłacaliście kredyt regularnie, czy z opóźnieniami. Ostatecznie informacje zawarte w BIK-u, będą decydowały o tym, czy otrzymacie kredyt, o którym właśnie się staracie.

Jeżeli poprzednia pożyczka nie była spłacana terminowo, to system może przetwarzać takie informacje do 5 lat, nawet bez zgody kredytobiorcy. Tu jednak musi minąć przynajmniej 60 dni od wyznaczonego terminu spłaty, a dodatkowo minęło 30 dni od kiedy kredytobiorca powinien otrzymać pismo informujące o udostępnieniu tych danych.

Jeżeli z kolei wszystkie płatności były regulowane zgodnie z harmonogramem spłat, to taka informacja nawet nie pokaże się w systemie instytucjom, które chcą sprawdzić Waszą historię kredytową. Wyjątek pojawia się kiedy wcześniej wyraziliśmy zgodę na to, aby przetwarzać dane związane ze wpłaconymi już kredytami.

Jak piszemy wyżej, jedyną drogą na zupełne wyczyszczenie historii w BIK-u, jest czas. Oznacza to tyle, że jeżeli chcemy wziąć pożyczkę, to nasza historia sprzed pięciu lat już nie ma takiego znaczenia.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl