Strona główna / Aktualnosci / Czym jest i co można wziąć w leasing — wszystko, co musisz wiedzieć!

Czym jest i co można wziąć w leasing — wszystko, co musisz wiedzieć!

29.07.2020

W świecie przedsiębiorców leasing jest niezwykle popularnym i przydatnym narzędziem do rozwijania firmy. Na czym polega?

Leasing to umowa, w której jedna ze stron udostępnia drugiej możliwość korzystania z danej rzeczy. Możliwość ta jest określona w czasie, a w zamian druga strona opłaca ustalone w umowie raty. Niewątpliwie jest to możliwość, która cieszy się większym zainteresowaniem niż np. kredyty, gdyż cechuje się prostą formą, a przede wszystkim niższym kosztem. Co więcej, umowa leasingu umożliwia dostęp do pożądanych przedmiotów czy dóbr niematerialnych właściwie od ręki.

 

Czego dotyczy leasing?

Zgodnie z definicją, przedmiotem leasingu mogą być przedmioty lub dobra niematerialne, które stanowią inwestycję w rozwój działalności. Cel posiadania danego dobra ma być zarobkowy. W związku z tym, w leasing możemy wziąć właściwie wszystko, co uznamy za niezbędne lub rozwojowe w prowadzeniu firmy.

 

Uwaga! Przedmiot umowy leasingu nie musi być rzeczą nową.

 

Poniżej podajemy przykłady rzeczy, które można wziąć w ranach umowy leasingu:

 

* sprzęt komputerowy (komputery, drukarki, skanery, monitory itp.)

* elektronika (telefony)

* samochody osobowe i ciężarowe

* meble

* maszyny specjalistyczne, niezbędne do wykonywania działań w firmie (np. szlifierka w warsztacie stolarskim, podnośniki w magazynach...)

* sprzęty kuchenne

* sprzęty kosmetyczne

* sprzęty tj. wozy strażackie czy samoloty

* lokale

* wiele innych

 

Jeżeli potrzebujesz czegoś, co z pewnością przyda się w Twojej firmie, ale nie masz pewności, czy możesz starać się o leasing, to koniecznie skontaktuj się z którąś z firm leasingowych funkcjonujących na rynku. Z pewnością dostaniesz tam odpowiedz na swoje pytania. Pamiętaj jednak, że część firm leasingowych specjalizuje się w jednym rodzaju leasingu (np. samochody) dlatego, zanim wybierzesz firmę, dowiedz się czym dokładnie sie zajmuje.

 

Zdolność leasingowa

Warto wspomnieć także o tym, kiedy możemy pozwolić sobie na leasing. Jeżeli chodzi o stosunkowo niewielkie wydatki (tj. samochód osobowy) to jedynym, podstawowym warunkiem otrzymania leasingu jest posiadanie działalności. Nie ma tu nawet wyznaczonego minimalnego czasu posiadania firmy.

W przypadku droższych rzeczy, jak na przykład maszyny specjalistyczne, trzeba posiadać tzw. zdolność leasingową. Zdolność leasingowa pojawia się mniej więcej od pół roku, do roku prowadzeni firmy. Kolejny warunek musi być taki, że firma obiecujące obroty w ww. czasie.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl