Strona główna / Aktualnosci / Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

12.02.2021

 

Każdy, kto czuje się mocny w swoim fachu i widzi możliwości rozwijania siebie jako marki, pomyślał kiedyś o założeniu działalności. Być może nawet tego nie wiedział, ale chodziło mu właśnie o jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Nie może być jednak tak łatwo. Osoba, która decyduje się na założenie działalności w Polsce, musi zdawać sobie sprawę z obowiązków, również tych finansowych, które będą się z nią wiązały. Często mówi się, że właściciel firmy musi mieć nerwy ze stali, a to dlatego, że bierze on na siebie całe ryzyko ewentualnego niepowodzenia. Przy założeniu działalności należy mieć wiedzę na temat podatków, składek, budowania strategii dla własnej firmy, czy chociażby kalkulowania kosztów. Nie każdemu się to udaje i znaczna część nowych przedsięwzięć upada w ciągu roku od założenia działalności.

 

Jednak czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza, jak ją założyć i prowadzić?

 

Zgodnie z literą prawa, jednoosobową działalnością gospodarczą nazwiemy taką działalność, która cechuje się działaniami nastawionymi na zysk, wykonywanymi w imieniu własnym oraz w sposób ciągły. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, jednoosobowa działalność gospodarcza sprawia, że ryzyko i cała odpowiedzialność formalna i finansowa spoczywa na założycielu firmy.

 

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

 

W celu założenia działalności należy uzupełnić formularz CEIDG-1. Taki wniosek można złożyć na kilka sposobów:

 

* online, przy użyciu podpisu kwalifikowanego,

* online, bez użycia podpisu kwalifikowanego,

* w urzędzie,

* poświadczonym notarialnie listem poleconym.

 

Założenie firmy samo w sobie nie jest niczym trudnym, system online lub urzędnik na miejscu pomoże nam uzupełnić wniosek.

 

Ważne jest to, że kiedy możemy już nazwać się przedsiębiorcami, bo nasz wniosek został zaakceptowany, musimy postarać się o nadanie nam numeru REGON oraz NIP. Niezwykle ważne będzie także założenie firmowego konta bankowego.

 

UWAGA! Osoby, które miały wcześniej przyznany NIP, nie zmieniają go na nowy.

 

 

Opodatkowanie

 

Pamiętajmy, że każdy dochód z działalności będzie opodatkowany. Co więcej, formę takiego opodatkowania należy wybrać już chwili składania wniosku CEIDG-1.

 

* Na zasadach ogólnych - ta forma opodatkowania stanowi, że na dochód jest nałożony podatek w wysokości 17% (a powyżej 85 528 zł - 32%!). W tym przypadku należy prowadzić ewidencję księgową. Plus tego typu opodatkowania jest taki, że przy rozliczeniu można korzystać z różnych ulg.

* Podatek liniowy - podatek wynosi 19%, ale plus jest taki, że niezależnie od wielkości dochodu, wysokość podatku nigdy się nie zmieni. Jeżeli firma nie ma dochodu, to nie zapłaci podatku.

* Karta podatkowa - specyficzna forma opodatkowania, przy czym sam podatek jest ustalany indywidualny przez naczelnika urzędu skarbowego. Co ciekawe, na wysokość podatku mają wpływ m.in. ilość mieszkańców w danej miejscowości. Z tego typu opodatkowania może korzystać m.in. sektor gastronomiczny lub rozrywkowy.

* Ryczał od przychodów, które są ewidencjonowane - w tym przypadku podatek jest naliczany od przychodu i nie ma możliwości obniżenia tej kwoty o koszty związane z uzyskaniem tego przychodu. W zależności od działalności, jaką wykonuje przedsiębiorca, wybrana będzie stawka - 3%, 5,5%,8,5%, 17% lub 20%. Należy pamiętać, że przy takim rozliczeniu niezbędne jest prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów! Przedsiębiorca musi także skrupulatnie przetrzymywać dowody zakupów itp.

 

 

ZUS

 

Formularz CEIDG-1 automatycznie przekazuje informację także do ZUS. Sam przedsiębiorca musi jednak, w ciągu 7 dni od chwili wystartowania z działalnością, zgłosić się do ubezpieczeń.

 

* formularz ZUS ZUA - ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

* formularz ZUS ZZA - składka zdrowotna

 

UWAGA! Przedsiębiorca ma obowiązek regulowania należności do ZUS do 10 dnia każdego miesiąca.

 

 

Ulgi

 

Jeżeli zakładacie firmę, to macie możliwość opłacania, przez pierwsze pół roku, jedynie składki zdrowotnej. Nazywa się to Ulga na Start. Większość osób, które założyły własną działalność, będą mogły korzystać ze zniżek w opłatach przez kolejne 24 miesiące po upływie ww. 6 miesięcy.

 

Jeżeli przychody osoby prowadzącej działalność nie przekraczają 120 000 zł w ciągu roku, to mogą oni korzystać z tzw. „Małego ZUS-u”.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl