Strona główna / Aktualnosci / Czym jest outsourcing w kadrach i płacach i dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest outsourcing w kadrach i płacach i dlaczego warto z niego skorzystać?

29.04.2020

Outsourcing to wielowymiarowa usługa pomocy, którą wykonuje wyspecjalizowana firma dla innego przedsiębiorstwa. Zlecenie to może dotyczyć każdej funkcji, która składa się na działalność danej firmy. Coraz popularniejszy staje się outsourcing w zakresie działalności prac kadrowo — płacowych, kiedy to firma zewnętrzna odciąża przedsiębiorcę z pracy w danym obszarze, jak również nie zmusza go do stworzenia miejsc pracy dla działu kadr. Co więcej, współpraca z taką firmą wspierającą nie musi ograniczać się jedynie do opieki nad dokumentacją. Firmy zewnętrzne w ramach zleceń mogą wykonać też szereg innych zadań — zaczynając od realizacji pomysłów mających na celu podwyższenie kompetencji i satysfakcji pracowników, a kończąc na reprezentowaniu firmy przed organami kontroli.

 

Można jednak wymienić podstawowe zadania, jakie zazwyczaj firmy zlecają zewnętrznym wykonawcom:

 

• nadzór oraz tworzenie umów dla pracowników

• sporządzanie kart czasu pracy pracowników, a także ich urlopów

• tworzenie list płac

• tworzenie deklaracji dla ZUS-u

• kontrola terminów szkoleń BHP czy okresowych badań

• tworzenie dokumentacji kadrowej i opieka nad aktami pracowniczymi

 

Firma zewnętrzna, której powierzony został cały dział z zakresu zarządzania pracownikami, ma bardzo wiele możliwości działania. Wszystko zależy od sporządzonej umowy. Dobra firma outsourcingowa maksymalnie odciąży zarząd danego przedsiębiorstwa i pozostawi mu jedynie podejmowanie istotnych decyzji z punktu widzenia zarządzania pracownikami.

O ile prowadzenie całej dokumentacji związanej z posiadaniem pracowników firmie nie jest tak obciążające, jeśli pracowników nie jest zbyt wielu, to w momencie, w którym firma rozrasta się i pracuje w niej coraz więcej osób, może pojawić się problem. Zwykle to właśnie ten moment jest decydujący i jeżeli firma potrzebuje wsparcia, to zgłasza się do zewnętrznej firmy, która oferuje outsourcing kadr oraz płac.

Zwykle usługę outsourcingową jest tańsza niż dział kadrowy w firmie, dlatego tak wiele firm się na to decyduje. Zlecenie usługi jest bardziej ekonomiczne niż zatrudnienie i utrzymanie pracownika, któremu musimy stworzyć miejsce pracy.

 

Pamiętajmy, że współpraca z wykwalifikowaną firmą sprawi, że nasza firma będzie reprezentowana przez profesjonalistów, którzy zapewnią dobrą jakość wykonywanej pracy. Są to zwykle osoby o dużej wiedzy fachowej, sporym doświadczeniu, ale są również poddawane regularnym szkoleniom.

 

Warto zwrócić uwagę również na to, że jeśli przekazujemy zewnętrznej firmie tego typu zadania, to oni biorą odpowiedzialność za ich realizację, co stanowi kolejny plus. Wykorzystanie takich usług wpłynie również na oszczędność czasu, który można poświęcić na rozwój firmy w innych dziedzinach.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl