Strona główna / Aktualnosci / Czym jest ulga badawczo rozwojowa i kto może się o nią starać?

Czym jest ulga badawczo rozwojowa i kto może się o nią starać?

16.09.2020

Innowacje to temat, który coraz żywiej interesuje przedsiębiorców. Poza dużymi krokami w przyszłość ci, którzy zdecydują się na rozwój i innowacje, mogą liczyć na preferencyjne warunki podatkowe!

W celu wspierania innowacyjnej gospodarki państwo opracowało ulgę badawczo rozwojową, która odliczaniu kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania.

 

Aby starać się o ulgę należy być podatnikiem dochodowym od osób prawnych. W tym przypadku można składać wniosek o prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które zostały poniesione w konkretnym roku podatkowym. Poza tym należy spełnić warunki wymienione poniżej, w sekcji „warunki”.

 

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?

 

Definicja działalności badawczo rozwojowej została sprecyzowana w ustawach podatkowych i stanowi, że są to działania twórcze, które wyróżniają się pracami rozwojowymi lub badaniami naukowymi. Mają one być podjęte systematycznie, a ich celem będzie powiększanie wiedzy, aby móc ją wykorzystać do tworzenia innowacyjnych zastosowań.

 

Badania naukowe dzielą się na dwie kategorie:

- podstawowe badania — empiryczne badania, niewykorzystywane w celach zarobkowych. Etap pochłaniania wiedzy.

- aplikacyjne badania — badania mające na celu zdobycie wiedzy, a także umiejętności, które umożliwią tworzenie nowych rzeczy. Tu można mówić o celach zarobkowych.

 

Mocno rozwijająca się branżą w dziedzinie innowacji jest oczywiście sektor IT. Nie jest to jednak jedyna branża, która może liczyć na ulgę. Wszystko, co umożliwia prowadzenie badań mających na celu ulepszanie produktów i usług, może być zakwalifikowane do ulgi badawczo-rozwojowej.

 

Warunki

 

Jest wiele warunków, które zainteresowany musi spełnić. Oto one:

 

  • zostały poniesione koszty związane z dzielnością badawczo-rozwojową oraz nie były one większe niż te wykazane w art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT, a także były one uzyskane w ramach przychodów i były kosztami kwalifikowanymi.
  • podatnik wyodrębnił ww. koszty w ewidencji oraz zeznaniu podatkowym.
  • ww. koszty nie zostały w żaden sposób zwrócone podatnikowi.
  • odliczone koszty kwalifikowane nie przewyższały limitów w ustawie o podatku dochodowym (osoby prawne).
  • podatnik prowadził swoją działalność w tzw. specjalnej strefie ekonomicznej dzięki zezwoleniu i odliczał tylko i wyłącznie koszty kwalifikowane, które nie są uwzględniane w kalkulacjach dochodu, który jest zwolniony od podatku, również na podstawie zezwolenia.

 

Kwota ulgi 

Ulga odliczana nie może przekroczyć kwoty dochodów uzyskanych przez podatnika z przychodów innych niż zysk kapitałowy. Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy zainteresowany może zaliczyć koszty do „wydatków kwalifikowanych”.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl