Strona główna / Aktualnosci / Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2019 rok?

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2019 rok?

07.05.2020

Epidemia koronawirusa spowodowała bardzo wiele zmian, w wielu aspektach życia Polaków. 30 kwietnia minął, a my wciąż możemy składać deklaracje podatkowe. Ostateczny termin to 1 czerwca!

Jak co roku przyszedł czas rozliczenia podatku. Roczne zeznanie do tej pory należało dostarczyć do 30 kwietnia, ale w związku z epidemią czas został przedłużony do 1 czerwca tego roku. Ministerstwo Finansów informuje, że jesteśmy w wyjątkowej sytuacji i stąd pojawia się zmiana. Wyjątek nie ma wpływu na przyszłoroczny termin złożenia zeznania.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że osoby, które rozliczają się w ramach PIT-37 oraz PIT-38 maja w systemie e-PIT już wprowadzone zeznanie i należy je sprawdzić i zaakceptować. Z dniem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zatwierdzone przez urząd skarbowy.

Jeżeli ktoś przegapi ww. datę, nie musi się przejmować. Osoby, które po 30 kwietnia uznają, że zeznanie wymaga korekty, będą miały możliwość zrobienia tego do 1 czerwca. W takim zeznaniu możemy zmienić właściwie wszystkie informacje, które zostały automatycznie wprowadzone np. ulgi.

Kiedy okaże się, że zaistniała niedopłata to do 30 maja urząd przekaże taką informację podatnikowi. Niedopłatę można uregulować w terminie do siedmiu dni, a jeżeli ten termin minie, to będą naliczane odsetki, natomiast zgodnie z ustawą nie mogą być one naliczane wcześniej niż od 1 czerwca.

W przypadku gdy przysługuje nam zwrot podatku, to nic się nie zmienia w terminie. Zostanie on przekazany osobom składającym dokumenty elektronicznie do 45 dni od momentu złożenia zeznania podatkowego. Ci, którzy złożyli takie zeznanie w formie papierowej, będą musieli poczekać do trzech miesięcy.

Aplikacja e-deklaracje, o której informuje Ministerstwo Finansów, daje możliwość złożenia zeznań podatkowych osobom fizycznym i przedsiębiorcom, ale zawiera też oświadczenie PIT-OP, aby przekazać 1% podatku wyznaczonej przez siebie organizacji.

Należy pamiętać o tym, że od 1 stycznia każdy z podatków (PIT, CIT i VAT) wpłacamy w urzędzie skarbowym na swój indywidualny numer rachunku podatkowego. Inaczej nazywany mikrorachunkiem podatkowym. Numer można z łatwością sprawdzić na stronie podatki.gov.pl po podaniu swojego numeru PESEL lub NIP.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl