Strona główna / Aktualnosci / Dokumenty magazynowe firmy - wszystko co musisz wiedzieć!

Dokumenty magazynowe firmy - wszystko co musisz wiedzieć!

26.07.2020

Każdy, kto w ramach prowadzonego biznesu musi prowadzić magazyn, wie, że wszystkie aktywności związane z magazynowaniem muszą być odnotowane. Akt prawny z 1994 roku reguluje zasady dokumentowania magazynowych obrotów. Jest to możliwe dzięki tzw. dokumentom magazynowym.

Wyżej wymienione dokumenty dzielą się na dwie kategorie — przychodowe i rozchodowe. Pierwsze z nich będą dokumentowały towary, które dotarły do magazynu, a drugie są odpowiedzialne za towary, które z niego wyszły.

 

Dokumenty przychodowe

W ramach dokumentów przychodowych magazynowych możemy wyróżnić kilka rodzajów:

 

1. Dokument PZ, czyli przyjęcie zewnętrzne

Dokument ten jest wystawiany przez osobę pracującą w magazynie. Pracownik opiera się na potwierdzeniu dostawy. PZ stosowany jest w przypadku zakupu lub gdy towar jest przyjmowany nieodpłatnie. PZ musi być oznaczony przypisanym sobie numerem. Niezbędna będzie także data wystawienia dokumentu oraz termin przyjęcia do magazynu. Poza tym towary muszą być oznaczone i powinny zawierać swoje ceny i ilość. W dokumencie znajdziemy też dane osoby wystawiającej dokument oraz dane osoby dostarczającej towar. Każda z tych osób musi także pozostawić swój podpis pod dokumentem.

 

2. Dokument PW, czyli przyjęcie wewnętrzne

W tym przypadku nie mamy określonego kontrahenta, a przyjmowany towar jest dostarczony w ramach przedsiębiorstwa. Sam dokument jest podobny do PZ. W jego skład wchodzą dane na temat produktów, ich ilości i cen. Musi pojawić się też numer dokumentu, data wystawienia i przyjęcia. Tak samo, jak w przypadku PZ, niezbędne będą podpisy osoby zdającej i przyjmującej towar.

 

3. Dokument MM, czyli przesunięcie między magazynami

Dokument stosowany, kiedy w ramach jednego przedsiębiorstwa dochodzi do przerzucenia towaru z jednego magazynu do drugiego. Jest on potwierdzeniem, które zapewni, że towary nie będą ulegały zagubieniu.

 

4. Dokument ZW, czyli zwrot wewnętrzny

Ten dokument musi zawierać przede wszystkim powód zwrotu towarów.

 

Dokumenty rozchodowe

 

1. Dokument WZ, czyli wydanie towaru na zewnątrz

Z tego pisma korzystamy, kiedy dochodzi do wyjścia towaru z magazynu na skutek sprzedaży bądź przekazania bezpłatnego.

Dokument jest bardzo podobny do wyżej wymienionego PZ i PW. Musi posiadać swój numer, dane na temat towarów, daty wystawienia i wydania towarów itp.

 

2. Dokument RW, czyli rozchód wewnętrzny

Dokument ten jest wystawiany przez osobę lub jednostkę, która wydaje towar. Charakterystyczne jest jednak to, że towar, w ramach RW, może być wydany jedynie w celach wewnętrznych. Jest to wydanie towaru na potrzeby firmy.

W tym przypadku dokument zawiera nieco więcej informacji. Poza oczywistymi jak numer dokumenty, daty i podpisów, znajdziemy tu także wskazany dział firmy, gdzie koniecznie będzie przypisanie kosztów, numery kont (wydziałowego i kosztowego), informacja, z jakiego miejsca i do jakiego trafił towar, numer towaru wraz z jego ceną. Jeżeli w firmie są prowadzone księgi rachunkowe w formie pełnej, to niezbędne będzie też umieszczenie konta syntetycznego i informacja na temat reszty zapasów.

 

Należy pamiętać, że bez wyżej wymienionych elementów, żadnej dokument nie jest w pełni dokończony!

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl