Strona główna / Aktualnosci / E-PIT krok po kroku. Jak korzystać z elektronicznego zeznania podatkowego?

E-PIT krok po kroku. Jak korzystać z elektronicznego zeznania podatkowego?

30.03.2021

Kto skorzysta z usługi e - PIT?

Na wstępie warto wspomnieć, że możliwość skorzystania z elektronicznego zeznania podatkowego nie dotyczy środków z działalności gospodarczej czy specjalnych działów rolnych. Z usługi skorzystają podatnicy, którzy dokonują rocznego rozliczenia przez formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28, PIT-36 (z wyłączeniem wcześniej wspomnianych działów).

 

Jak zalogować się do e-Urzędu i znaleźć swój e-PIT?

Aktualnie e-PIT możemy znaleźć w e-Urzędzie. To bardzo wygodne, że w tak łatwy sposób można rozliczyć PIT z poprzedniego roku. Aby się zalogować, można:

 

1. Domena login.gov.pl

Logowanie poprzez profil zaufany, e-bankowość lub e-dowód - ten typ logowania zapewni nam dostęp do każdej usługi w e-urzędzie i pomoże sprawnie rozliczyć dochody. To, co musicie pamiętać, to dane do zalogowania do jednej z powyższych opcji. 

 

2. Dane podatkowe (kwota przychodów i numer PESEL bądź NIP)

Ten sposób logowania nie zapewnia dostępności do pełnego spektrum możliwości w e-Urzędzie. Właściwie w takiej sytuacji mamy dostęp do usługi e-PIT oraz do swoich danych. Kiedy chcemy skorzystać z tego typu logowania, musimy także pamiętać jaka kwota nadpłaty lub dopłaty została wyznaczona za 2019 rok.
 

UWAGA! Jeżeli kwota nadpłaty lub koniecznej dopłaty wynosi zero - należy skorzystać z pierwszej lub ostatniej opcji logowania.


3. Aplikacja mObywatel

W celu skorzystania z aplikacji mObywatel musimy skorzystać z profilu zaufanego - będzie on niezbędny do aktywacji konta. Kiedy już będziemy zalogowani, mamy dostęp do każdej usługi oferowanej przez e-Urząd.

 

Kiedy zalogowaliśmy się do systemu wybranym sposobem, musimy wybrać opcję e-PIT i sprawdzić poprawność danych. Osoby, które nie chcą uwzględnić ulg w zeznaniu lub dokonać jakichś zmian muszą jedynie zaakceptować zeznanie. Nawet jeżeli tego nie zrobią, stanie się to automatycznie z ostatnim dniem kwietnia.

 

Szybszy zwrot podatku dzięki e-PIT

Osoby korzystające z e-PITu mogą liczyć na szybszy zwrot podatku, o ile ten im przysługuje. Czas na zwrot takiego nadpłaconego podatku to do 45 dni od momentu przesłania zeznania podatkowego. Zdarza się jednak, że do zwrotu dochodzi znacznie wcześniej.

 

Jak przekazać 1% podatku w e-PIT? 

Jak wiemy, istnieje możliwość przekazania jednego procentu podatku. Jeżeli w poprzednich latach została określona Organizacja Pożytku Publicznego, na którą chcemy przekazać 1%, to w zeznaniu za rok 2020 automatycznie zaczyta się organizacja z roku poprzedniego. Można ją oczywiście zmienić, wpisując inny KRS określonej organizacji.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl