Strona główna / Aktualnosci / Ile wynosi i komu przysługuje dodatek stażowy?

Ile wynosi i komu przysługuje dodatek stażowy?

17.03.2021

Dodatek stażowy to wypłata, która przysługuje pracownikowi obowiązkowo dopiero w momencie przepracowania pewnego czasu, w jednostkach budżetowych. W każdym innym przypadku taki dodatek jest nieobowiązkowy. Można powiedzieć, że jest to dodatek do wypłaty za wysługę lat.

 

Kto dostanie dodatek stażowy?

Jak wiemy, dodatek za staż pracy otrzymają pracownicy tzw. budżetówki. Muszą oni spełnić również warunek wypracowania jakiegoś stażu pracy. Na dodatek stażowy mogą liczyć tacy pracownicy jak na przykład: urzędnicy, nauczyciele, funkcjonariusze, żołnierze...

 

Zasady otrzymywania dodatku stażowego

Dodatek stażowy będzie zawsze dołączony do standardowej comiesięcznej wypłaty. Jeżeli zdarzy się, że prawo do takiego dodatku stażowego pracownik otrzymuje w trakcie miesiąca, to pierwszy dodatek otrzyma od kolejnego miesiąca. Jeżeli jednak prawo do nabycia w dodatku stażowego ma miejsce na początku danego miesiąca, to pracownik otrzyma wypłatę dodatku jeszcze w tym miesiącu. Taka sama zasada dotyczy podwyższenia Stawek dodatku stażowego.

Dodatek obowiązuje za nieobecność w pracy, w takich sytuacjach jak: opieka nad dzieckiem bądź członkiem rodziny lub gdy sam jest chory. Musi on także pobierać wówczas zasiłek. Taki dodatek nie wpłynie na wymiar podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku opiekuńczego, czy wynagrodzenia chorobowego. Należy pamiętać, że dodatek nie przysługuje osobom będącym na zwolnieniu macierzyńskim. Zawiera się on bowiem w postawie świadczenia.

 

Stawka dodatku stażowego

Jeżeli chodzi o stawki dodatku stażowego, wszystko zależy od stanowiska pracy i dochodów. W przypadku urzędników dodatek za wysługę lat będzie uregulowany w ustawie o pracownikach urzędów państwowych (art.22 ust.1) i wygląda to następująco:

  • 5% regularnego wynagrodzenia - już po 5 latach pracy
  • + 1% - za każdy następny rok pracy
  • 20 % regularnego wynagrodzenia - maksymalna wysokość dodatku

 

W przypadku nauczycieli sytuacja wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim przyznanie dodatku stażowego dla nauczycieli jest regulowane w Karcie Nauczyciela.

Można tam wyczytać, że:

  • 1% regularnego wynagrodzenia - po 4 latach pracy.
  • + 1% - za każdy następny rok pracy.
  • 20 % regularnego wynagrodzenia- maksymalna wysokość dodatku.

 

Zdarza się, że nauczyciele pracują w więcej niż jednej placówce. W takiej sytuacji okres stażu należy wyliczyć oddzielnie dla każdej z nich.

 

Jak już wiemy, prawnie uregulowany dodatek stażowy dotyczy strefy budżetowej. Bywa jednak, że również poza strefą budżetową pracownicy otrzymują dodatkową wypłatę za wysługę lat. W tym przypadku jednak wszystko zależy od samego pracodawcy. Jeżeli uzna on, że chce z wesprzeć swoich pracowników w ten sposób, to musi on zawrzeć taką informację umowie lub w regulaminie wynagrodzeń.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl