Strona główna / Aktualnosci / Jak założyć startup w czasach pandemii?

Jak założyć startup w czasach pandemii?

23.03.2021

Nie da się ukryć, że ostatni rok był ciężki dla przedsiębiorców i niewiele wskazuje na to, że odbicie się gospodarcze będzie sprawnym procesem. Pandemia skutecznie pozbawiła wielu osób biznesów życia. Wiele firm zawiesiło swoją działalność lub po prostu ją zamknęło.

Istnieją branże, które pandemia systematycznie pogrąża i należą do nich m.in. turystyka, gastronomia czy chociażby branża rozrywkowa. Są jednak dziedziny gospodarki, które pandemia napędza. Jest to na przykład branża KEP, czyli kurier, ekspres, paczka czy branża medyczna. Również branża e-commerce czy te związane z rozwojem technologii mają zajęcie, ponieważ pandemia zmusiła przedsiębiorców do przenoszenia biznesów do strefy online.

 

Czy warto założyć biznes w pandemii?

To dość skomplikowane pytanie, na które należy odpowiedzieć naszym ulubionym stwierdzeniem, czyli „to zależy”. Zależy oczywiście od branży i naszego biznesplanu. Ostatni czas zmusił wiele osób do przebranżowienia się i wiele z nich zaczęło zastanawiać się nad własną firmą. Umówmy się jednak - obecnie nikt, kto nie miałby pewności co do klienteli i nie mając zaplecza finansowego, nie zdecyduje się na otwarcie restauracji bądź firmę turystyczną.

Jeżeli jednak zastanawiacie się nad tworzeniem firm związanych z pracą online - jest to obecnie całkiem niezły pomysł. Obserwuje się duże zapotrzebowanie na specjalistów od tworzenia stron, grafików, osoby zarządzające stronami i sklepami online. Tu jednak należy zauważyć, że branża e-commerce ma naprawdę wielu pracowników, w związku z tym konkurencja znacznie urosła w ostatnim czasie.

 

Konsultacja w sprawie założenia firmy 

Czasy pandemii są zdecydowanie bardziej niepewne, stąd częste obawy o dalszy los nowo założonej firmy. To, co jest najważniejsze, to posiadana wiedza. Sugerujemy, aby każdy, kto chce założyć biznes, skonsultował się ze specjalistą, który wie, jak funkcjonują firmy w trakcie pandemii, jaką formę opodatkowania firmy wybrać, jakie ulgi przysługują nowym przedsiębiorcom, jakie obostrzenia obowiązują w związku z pandemią w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej. Taka osoba zapozna się z planem biznesowym i doradzi najkorzystniejsze opcje, co w przyszłości może się okazać kluczem do sukcesu firmy. Obecnie również banki mogą udzielać takich konsultacji, dlatego warto przejrzeć ich oferty. 

Uwaga! Zakładając firmę, szczególnie w niepewnych czasach, poświęć pewien budżet na współpracę z dobrą księgową lub księgowym. To osoba, która w Twojej firmie będzie pełniła ważną rolę!

 

Jak załatwiać formalności związane z działalnością gospodarczą w trakcie pandemii?

Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak wielką moc ma internet. Nagle okazało się, że większość rzeczy jesteśmy w stanie załatwić online, bez zbędnych wycieczek do urzędów. Nie inaczej jest w przypadku formalności związanych z prowadzeniem firmy. Istnieje możliwość umówienia się na wizytę w urzędzie, jednak znacznie wygodniejszą formą będzie zrobienie tego online. Są dwie możliwości założenia działalności gospodarczej online:

  •  na stronie CEIDG
  •  złożenie wniosku poprzez bankowość internetową

Aby rozpocząć działania formalne, należy założyć profil zaufany, który będzie podstawą do załatwiania spraw online.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl