Strona główna / Aktualnosci / Już niedługo wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe

Już niedługo wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe

28.12.2018

Już od nowego roku zacznie obowiązywać nowa forma oszczędzania pieniędzy przez pracowników, czyli ustawa Pracownicze Plany Kapitałowe. Ma ona pomóc Polakom gromadzić oszczędności, które przydadzą się po przejściu na emeryturę. Uczestnictwo jest dobrowolne, ale pracodawca będzie miał obowiązek odprowadzać dodatkowe składki na rzecz pracownika, jeżeli ten wyrazi na to chęć.


Program ruszy w połowie roku, a dokładniej 1 lipca. Kierowany będzie do osób odprowadzających składki ZUS. Będzie polegał na comiesięcznym gromadzeniu oszczędności przez odprowadzanie dodatkowej składki. Wszystkimi formalnościami będzie musiał zająć się pracodawca. Pracownik będzie musiał jedynie zadecydować, czy chce uczestniczyć w programie, czy nie.


Pracownicze Plany Kapitałowe wydają się być korzystną opcją dla pracownika, ponieważ jeżeli będzie on z nich korzystał, wpłat będzie dokonywać nie tylko on, ale też pracodawca. Zatrudniony będzie odprowadzał do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 0,5% do 4% (w zależności od dochodu i chęci dokonania wpłaty dodatkowej) swojego wynagrodzenia, a pracodawca od 1,5% również do nawet 4% (przy wpłacie dodatkowej) stanowiących podstawę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Łącznie pracownik będzie mógł oszczędzać od 3,5 do 8% kwoty miesięcznego wynagrodzenia.


Pieniądze zaoszczędzone za pomocą Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik będzie mógł wykorzystać dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Program jest odpowiedzią na obecną sytuację finansową emerytów i ma stanowić zachętę do odkładania środków.


Pomimo tego, że uczestnictwo w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolne, pracownicy zostaną do nich automatycznie przypisani. Jeżeli nie będą mieli ochoty uczestniczyć w programie, będą musieli to zgłosić, żeby pracodawca ich wypisał. Przypisanie do programu będzie odnawiane co 4 lata, po których zatrudniony ponownie jest uznawany za uczestnika. Wobec tego, jeżeli pracownik nie zmieni zdania, ponownie będzie musiał zgłosić rezygnację. Automatyczne przypisywanie co kilka lat tłumaczone jest tym, że niektórzy mogą jednak zmienić zdanie i powinni mieć możliwość uczestnictwa.


Pracownicze Plany Kapitałowe będą dodatkowym obowiązkiem przedsiębiorców. Od połowy lipca 2019 r. część z nich będzie zmuszona zawrzeć z instytucją finansową elektroniczne umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Od 1 lipca 2019 r. konieczność zawierania umów będzie obowiązywać przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób, w 2020 roku zostaną do tego włączone najpierw firmy zatrudniające minimum 50 osób, a po połowie roku również przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 20 osób. Umowy będą umieszczane w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dokumentację będzie kontrolował Polski Fundusz Rozwoju SA. Od 2021 r. wszystkie firmy będą miały obowiązek nawiązania umów z instytucją finansową, a tym którzy nie będą tego przestrzegać, mogą zostać wyznaczone kary w kwocie od tysiąca, do nawet miliona złotych.


Alternatywą dla Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą być Pracownicze Programy Emerytalne.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl