Strona główna / Aktualnosci / Kredyt w banku — co ma wpływ na pozytywną decyzję

Kredyt w banku — co ma wpływ na pozytywną decyzję

30.09.2021

Małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za prawie połowę polskiego PKB,  jednak bardzo często stereotypy związane z przedsiębiorcami, którzy śpią na pieniądzach, można włożyć między bajki. Niekiedy sytuacja mniejszych przedsiębiorców uniemożliwia realizację wielu celów. Okazuje się, że wzięcie kredytu przez przedsiębiorcę nie zawsze należy do najłatwiejszych rzeczy. 

Każdy przedsiębiorca, który zechce wziąć kredyt, zostanie prześwietlony, a pierwszą rzeczą, jaką sprawdzi bank, jest zdolność kredytowa. Nie ma tu znaczenia, czy przedsiębiorca stara się o kredyt gotówkowy, czy na przykład hipoteczny. Czym jest zatem zdolność kredytowa? Jest to kwota, która zostaje obliczona na podstawie dochodów zainteresowanego czy stabilności jego sytuacji finansowej. Tu jednak warto podkreślić, że zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, z pewnością będą miały przed sobą dłuższą drogę w uzyskaniu kredytu, niż ci zatrudnieni na umowę o pracę. 

Głównym problemem w przypadku przedsiębiorców jest brak możliwości jednoznacznego stwierdzenia, jaka przyszłość finansowa może czekać posiadacza firmy. Wynika to z tego, że zwykle kredytu są zaciągane na długie lata, a bank musi być przekonany, że pożyczkobiorca będzie wypłacalny. 

Jakie dokumenty musi dostarczyć przedsiębiorca, gdy chce starać się o kredyt?

Przedsiębiorca chcący zaciągnąć kredyt, musi przedstawić kilka dokumentów. Są to m.in. 

  •  wyciągi z kont firmowych i deklaracje podatkowe 
  •  zaświadczenie wydane przez US i ZUS o niezaleganiu z opłatami
  •  udokumentowane rozliczenia z innymi podmiotami
  •  ewentualna Księga Przychodów i Rozchodów

Te dokumenty będą niezbędne do oszacowania ryzyka dla banku. 

Uwaga! Osoby, które prowadzą firmę, ale w ostatnim czasie ją zawieszali bądź wykazują straty, nie będą miały dużych szans na podjęcie kredytu w najbliższym czasie. 

W najlepszej sytuacji będą przedsiębiorcy wykazujący stałe, stabilne zyski. Dodatkowo bank zwraca uwagę na staż firmy na rynku. Jasne jest, że jeżeli firma utrzymuje się od lat z zyskiem, to będzie to atutem przy decyzji banku. Istnieje też minimalny czas prowadzenia firmy, który reguluje sam bank. Zwykle jest to rok. 

Jak wiecie, istnieje kilka rodzajów opodatkowania działalności gospodarczej (zasady ogólne, ryczałt, podatek liniowy i karta podatkowa). To również może mieć wpływ na decyzję. Na przykład podatek ryczałtowy może być informacją o niewysokich zarobkach. Nie jest to jednak reguła. 


Na szczęście, wraz z rozwojem, banki dostosowują się do rosnącej liczby osób samozatrudnionych i otwiera swoje oferty również na takich klientów. Tak jak wspominaliśmy wyżej, przedsiębiorcy mogą mieć nieco trudniej niż osoby mające umowę o pracę, ale nie warto się zniechęcać, bo przy stabilnej sytuacji jest duża szansa na kredyt. 

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl