Strona główna / Aktualnosci / Okres wypowiedzenia - jak wygląda w poszczególnych sytuacjach?

Okres wypowiedzenia - jak wygląda w poszczególnych sytuacjach?

20.05.2021

Pracujesz w firmie, ale nie masz pewności, jaki okres wypowiedzenia masz w umowie? Kiedy Obowiązuje okres wypowiedzenia w pracy i kogo dotyczyć? Czy umowa ma znaczenie?

Na wstępie warto zaznaczyć, czym jest okres wypowiedzenia. Jest to czas liczony od chwili złożenia wypowiedzenia do momentu rozwiązani stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą.

Kodeks pracy (przypomnijmy, że ten nie odnosi się do umów cywilnoprawnych) uznaje możliwość wypowiedzenia umowy na wielu etapach pracy. Może być to zarówno w trakcie okresu próbnego w nowej pracy, jak również mając umowę na czas określony lub nie. W tym miejscu można wspomnieć o tym, że w umowie cywilnoprawnej może znaleźć się zapis o okresie wypowiedzenia, ale nie jest to fakt regulowany przepisami, a stanowi jedynie umowę pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Dziś skupimy się na umowie o pracę i prawnych wytycznych.

W zależności od sytuacji, różnie prezentują się okresy wypowiedzenia. Ważny jest tu również staż pracy.

 

Okres wypowiedzenia u osób mających umowę na okres próbny:

  •  mniej niż dwa tygodnie stażu - 3 dni wypowiedzenia
  •  więcej niż dwa tygodnie stażu - 7 dni wypowiedzenia
  •  3 miesiące stażu - 14 dni wypowiedzenia

 

Okres wypowiedzenia u osób pracujących na umowie na czas nieokreślony i określony:

  •  mniej niż 6 miesięcy stażu - 14 dni wypowiedzenia
  •  więcej niż 6 miesięcy stażu - miesiąc wypowiedzenia
  •  powyżej 3 lat stażu - 3 miesiące wypowiedzenia

Uwaga! Okres wypowiedzenia, który jest liczony w miesiącach, zawsze zaczyna się wraz z początkiem następnego miesiąca, od momentu złożenia wypowiedzenia. Koniec miesiąca okresu wypowiedzenia zawsze będzie również końcem miesiąca kalendarzowego.

Z możliwości wykorzystania okresu wypowiedzenia może skorzystać zarówno pracodawca jak i pracownik. Może być jednak tak, że szef wręczy pracownikowi wypowiedzenie, ale pracownik uzna je za bezzasadne i naruszające prawa pracownika. Co wtedy? Oczywiście, pracownik może się odwołać wypowiedzenia umowy i o ile pracodawca bezprawnie złożył wypowiedzenia, odwołanie zostanie przyjęte. Odwołanie można złożyć w ciągu 21 od chwili otrzymania dokumentu od pracodawcy.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl