Strona główna / Aktualnosci / Praca na emeryturze - co ze składami do ZUS?

Praca na emeryturze - co ze składami do ZUS?

27.04.2021

 

Wielu emerytów w Polsce decyduje się na dalszą pracę, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Dlaczego? Głównie ze względu na finanse. Poziom emerytur w Polsce jest niezwykle niski, co różni nas od innych krajów europejskich. Są ludzie, którzy nie mieliby większych czas na przetrwanie w dzisiejszych realiach za kwoty, które co miesiąc wpływają na ich konta. Pocieszający jest fakt, że wiele osób może sobie na to pozwolić, bo fizycznie są wciąż zdolni do pracy. Czy jednak powinno być właśnie tak?

 

Przejdźmy do meritum i porozmawiajmy o pracy. Każdy pracodawca będzie zadowolony kiedy przyjdzie mu zatrudnić emeryta, bo zyskuje na pokładzie doświadczoną osobę i na dodatek może skorzystać z wielu ulg finansowych. Podobnie jest w przypadku rencistów.

 

Uwaga! Wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzny 65 lat.

 

 

 

Pracodawcy najczęściej oferują seniorom umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie i dzieło, rzadziej umowę o pracę. W przypadku umowy o pracę pracodawca kusi odprowadzać te same składki, co w przypadku innych pracowników. Jedynie kobiety po 55 roku życia i mężczyźni po 60 roku życia są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Podobnie w przypadku umowy zlecenia, choć tu są wyjątki. Jeżeli emeryt będzie zatrudniony również gdzieś indziej i tam będą odprowadzane składki ZUS, to u tego pracodawcy nie trzeba odprowadzać tych składek na ZUS, a jedynie na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Umowa o dzieło będzie najkorzystniejsza dla pracodawcy, bowiem ten nie musi właściwie odprowadzać żadnych składek. Jedyne, co jest jego obowiązkiem to opłacenie podatku dochodowego i dostarczenie pracownikowi PIT-u.

 

 

 

Wysokość emerytury

 

Senior w pracy ma dwie możliwości. Pierwsza z nich to kontynuacja pracy i odłożenie emerytury, co automatycznie sprawia, że będzie ona wyższa później. Może też przyjmowanie zarówno emerytury, jak i wypłaty miesięcznej.

 

Druga z opcji jest możliwa w 100% jeżeli pieniądze zarobione na emeryturze nie przewyższają 70% kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Przekraczając tę kwotę do 130% emeryt będzie musiał się liczyć z obniżką kwoty emerytury, z kolei jeżeli kwota zarobku przekroczy ww. 130%, to ZUS automatycznie zawiesi wypłatę świadczeni emerytalnego. Zawsze warto sprawdzić, jakie kwoty są wyróżnione i jakich progów lepiej nie przekraczać, aby nie utracić świadczenia.

 

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl