Pracowałeś za granicą? Pamiętaj aby rozliczyć się z podatku!
28.08.2014
Są przypadki, w których nie trzeba wykazywać zagranicznych zarobków, na przykład: nierezydenci Rzeczpospolitej rozliczają się jedynie z przychodów osiągniętych w kraju.
Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczania się z całości swoich zarobków, czyli zarówno z tych uzyskanych w kraju, jak i za granicą. Kim według prawa jest rezydent? Polskim rezydentem podatkowym, który całość swoich przychodów rozlicza na terytorium Rzeczypospolitej, jest podmiot, który posiada w Rzeczypospolitej miejsce zamieszkania, przez co należy rozumieć, że osoba:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Niektóre państwa zawiązały ze sobą tzw. umowy międzynarodowe, czyli umowy, które mają niwelować dwukrotne opodatkowanie tych samych przychodów, np. w Polsce (kraju rezydencji) oraz w Niemczech (kraju zarobkowym). Mogą one zakładać, że:
- jakieś przychody w ogóle nie podlegają opodatkowaniu w jednym państwie (przychody opodatkowane tylko w państwie zarobkowania lub tylko w państwie rezydencji),
- opodatkowanie w obu państwach, ale pobór podatku w jednym z Państw, tylko do wartości określonego limitu (np. odsetki mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz gdy odbiorca jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych odsetek.),
- opodatkowanie przychodów w obu państwach - rezydencji i zarobkowania, z prawem do zastosowania określonych zasad unikania podwójnego opodatkowania: zwolnienia z progresją, proporcjonalnego odliczenia.
Bardzo często zdarza się, że osoba pracująca za granicą nie otrzyma zwrotu podatku, a zamiast tego będzie musiała jeszcze dopłacić.
Więcej informacji o rozliczeniach podatkowych za pracę za granicą znajdziecie na stronie pit.pl.