Strona główna / Aktualnosci / Tarcza branżowa 6.0 - na co może liczyć sektor gastronomiczny?

Tarcza branżowa 6.0 - na co może liczyć sektor gastronomiczny?

06.11.2020

 

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pandemii rząd podejmuje kolejne kroki, które będą częścią walki o przetrwanie sektora gastronomicznego.

Z dnia na dzień rząd wydał decyzję o zamknięciu się na gości lokali gastronomicznych. Oznacza to, że restauracje i inne miejsca typowo gastronomiczne nie mogą przyjmować gości wewnątrz lokalu tak jak do tej pory. Obecnie branża gastronomiczna funkcjonuje jedynie na zasadzie dowozów oraz wydawania „na wynos”. Okazuje się, jednak że nie każda restauracja może sobie pozwolić na tego typu wyjście, dlatego ich działalność została praktycznie zminimalizowany do zera.

Nowa Tarcza Antykryzysowa Branżowa, w ramach której rząd obiecał pomoc sektorowi gastronomii, dotyczy nie tylko restauracji. Z pomocy mogą skorzystać także następujące branże: sportowa (np. siłownie, baseny), rozrywkowa (np. film, fotografia) czy sprzedaży detalicznej (np. bazary).

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że pomoc otrzymają wszyscy przedsiębiorcy, którzy znajdą się w ciężkiej sytuacji z powodu ograniczeń w kraju, wywołanych pandemią.

Premier podkreśla także, że wstępnie wsparcie ma dotyczyć listopada 2020 roku, jednak dodaje też, że nie wyklucza sytuacji, w której będzie możliwe przedłużenie pomocy dla przedsiębiorców.

 

Na jaką pomoc może liczyć branża gastronomiczna?

W założeniu wyróżnimy 3 główne obietnice, które mają wspomóc przedsiębiorców w tym trudnym czasie. Po pierwsze, mogą oni liczyć na:

 

1. Dotacja w wysokości 5 000 złotych — jest to propozycja dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które we wniosku zdołają udowodnić, że ich dochód zmniejszył się o 40% w stosunku do zarobku z października lub listopada roku poprzedniego. Jest jeszcze jeden warunek. Działalność gospodarcza musiała istnieć na dzień 30.09.2020 r.
 

2. Zwolnienie z ZUS — za listopad — o ile przychód firmy zmniejszył się o 40% (październik lub listopad) w stosunku do roku poprzedniego w tych samych mięśniach.
 

3. Świadczenie postojowe — identyczna zasada jak w powyższym punkcie (patrz: 2. Zwolnienie z ZUS).

4. Warto wspomnieć też o tym, że przedsiębiorcy, którzy są w najgorszej sytuacji finansowej, będą mogli zwrócić się o odłożenie kosztów zaliczek PIT. Odroczenie jest wyznaczone na pół roku i dotyczy miesięcy: październik, listopad, grudzień.

5. Wciąż istnieje możliwość skorzystania z opcji dofinansowania wynagrodzeń, czy choćby mikropożyczek — więcej dowiecie się na stronie rządowej.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl