Strona główna / Aktualnosci / Zmiany w wysokości składek ZUS od 2021 roku?

Zmiany w wysokości składek ZUS od 2021 roku?

05.01.2021

Niepewne czasy związane z epidemią koronawirusa coraz bardziej wpływają na nastroje przedsiębiorców. Tym gorzej jest przez nich odbierany fakt, że od początku 2021 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wg. GUS-u znów wzrośnie, a co za tym idzie, wzrosną także składki, regulowane przez przedsiębiorców, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie wszystkie spekulacje dotyczące wzrostu składek ZUS pozostają jedynie spekulacjami, gdyż nie wiemy, czy przeciętna miesięczna płaca wzrośnie na takim poziomie, jak podejrzewają specjaliści. Prognozuje się bowiem, że w przyszłym roku przeciętne wynagrodzenie w skali miesiąca wyniesie 5259 złotych. 60 % tej przeciętnej kwoty będzie stanowiło podstawę do składek ZUS. 

 

Uwaga! Szacuje się, że w 2021 roku składki na ZUS wzrosną o niecałe 50 złotych miesięcznie.

 

Warto pamiętać, że wraz z pandemią, w wielu przypadkach przedsiębiorcy rozpoczęli ciężki okres, w którym ich obroty zaczęły odczuwalnie spadać. Jednoczesne podwyżki w opłatach mogą skończyć się zamykaniem wieloletnich biznesów. Sam Rzecznik MŚP wypowiedział się krytycznie o sposobie ustalania składek na ZUS i uznał go za krzywdzący.

W odpowiedzi na wiadomość Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, czytamy wypowiedź Rzecznika Rządu, który zapewnia o najwyższej trosce o losy przedsiębiorców. Wskazuje na to, że wzrost składek jest ściśle uzależniony od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Rzecznik Rządu nadmienił także w liście, że nie są przewidywane zmiany związane ze sposobem naliczania składek ZUS, za to pojawią się zmiany w wysokości podatku dochodowego. Ponadto zapewnił, że przedsiębiorcy mogą liczyć na coraz nowsze narzędzia ułatwiające funkcjonowanie przedstawicielom MŚP.

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl