Opodatkowanie internetowej sprzedaży aukcyjnej
Internetowa sprzedaż może być dobrą alternatywą dla pracy na etacie, zwłaszcza dla świeżo upieczonych matek, które większość swojej uwagi i czasu powinny poświęcać nowonarodzonemu dziecku. W ten sposób można zarabiać bez wychodzenia z domu (jeśli nie liczyć wyjścia na pocztę, aby wysłać towar).
Atrakcyjne ceny na aukcjach internetowych to dobra okazja do zarobku, ponieważ produkty można łatwo i szybko odsprzedać z zyskiem. Taka działalność gospodarcza, jak każda inna, wymaga oczywiście legalizacji - osoba, która zarabia w ten sposób pieniądze na serwisach aukcyjnych, musi zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także w Urzędzie Skarbowym, a co za tym idzie – obliczać i płacić podatki. Ponadto musi zgłosić swoją firmę do ZUSu i regularnie opłacać składki.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi, że osoba fizyczna, która chce prowadzić jakąkolwiek działalność gospodarczą na niewielką lub średnią skalę - czyli taką, z której roczny przychód nie będzie przekraczał 15 000€ - może wybrać jeden z dwóch sposobów opodatkowania. Pierwszym z nich jest prowadzenie PKPiR, czyli Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, drugim – ryczałt przychodów ewidencjonowanych, czyli prostsza forma opodatkowania. Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie PKPiR, możesz mieć trochę więcej trudności niż w przypadku ryczałtu. Zwykle na serwisach typu Allegro zakupu dokonujemy u osoby prywatnej, która niestety nie wystawi nam rachunku. Aby wpisać przychód do PKPiR, konieczne jest posiadanie dowodu zakupu, którym może być dokument zawierający:
- wystawcę lub strony operacji gospodarczej (nazwy i adresy);
- datę wystawienia dokumentu i datę operacji gospodarczej;
- przedmiot operacji gospodarczej, jego wartość i ilość;
- podpisy osób uprawnionych do udokumentowania operacji gospodarczej oraz oznaczenie dokumentu.
Aby uzyskać taki dokument, należy poprosić sprzedawcę o załączenie go do wysyłanego towaru w wydrukowanej formie wraz z własnoręcznym podpisem.
Masz pytanie dotyczące powyższego tematu albo innego, także związanego z opodatkowaniem / księgowością? Możesz zadać je TUTAJ.