Strona główna / Biuro rachunkowe / Rozliczanie samochodu w firmie

Rozliczanie samochodu w firmie

Koszty związane z samochodem to jeden z najbardziej popularnych wydatków polskich przedsiębiorców. Jeśli tylko przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że samochód jest mu w firmie potrzebny, może rozliczać wydatki z nim związane. Co więcej, istnieje szeroki wachlarz zastosowań, które dają do tego prawo - samochód może być wykorzystywany zarówno na dojazdy do biura, wyjazdy w delegacje, jaki i spotkania z klientem.

 

Sposób, w jaki koszty samochodu w firmie są rozliczane, zależy od sposobu jego użytkowania. Można się zdecydować na wprowadzenie pojazdu do majątku firmy bądź w formie tzw. kilometrówki. Podjęcie konkretnej decyzji wpłynie na kwoty płaconych podatków.

Trzeba więc zdecydować, czy wykorzystać w firmie prywatne auto, czy wprowadzić auto do majątku firmowego. Samochód prywatny w firmie oznacza rozliczanie kosztów na podstawie kilometrówki. Druga opcja, czyli wprowadzenie auta do majątku firmy, umożliwia rozliczanie całości wydatków z nim związanych.

Jak rozliczać kilometrówkę?

Rozliczenie wydatków związanych z samochodem na podstawie kilometrówki to najprostsza z możliwych opcji. Aby otrzymać kilometrówkę, wystarczy liczbę przejechanych kilometrów pomnożyć przez określoną przepisami stawkę. Dla pojazdów z silnikiem powyżej 900 cm3 wynosi ona 0,8358 zł (nie można jej zaokrąglać). Wymaga to prowadzenia tzw. ewidencji przebiegu pojazdu.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się obliczać kilometrówkę, zobligowany jest rozliczać koszty samochodu do limitu, jaki wyznacza. Możliwe są tu pewne nadwyżki – zarówno kosztów nad limitem, jak i limitu nad kosztami. Wymaga to przeniesienia nadwyżki na kolejny okres. Należy jednak wiedzieć, że ewentualnej nadwyżki limitu kilometrów nie da się przenieść na kolejny rok.

Jedna z ważniejszych korzyści ze stosowania takiej formy rozliczania kosztów samochodu w firmie jest związana ze sprzedażą samochodu. Przedsiębiorca nie musi rozliczać przychodu związanego z taką transakcją, a także doliczać VAT-u. Trochę inaczej wygląda to przy samochodzie firmowym.

 

Koszty samochodu firmowego

Wprowadzenie auta do firmowego majątku oznacza, że przedsiębiorca ma zamiar używać go jedynie na potrzeby działalności gospodarczej. Dotyczy to sytuacji, w której przedsiębiorca jest zarówno właścicielem, jak i współwłaścicielem.

Dodatkowo auto można zarówno kupić „na firmę”, jak i przenieść z majątku prywatnego.

Zaletą samochodu firmowego jest opcja odliczenia VAT-u w związku z jego zakupem (trzeba posiadać fakturę VAT 23%). Możliwe jest odliczenie 50% lub nawet 100% podatku, ale po spełnieniu określonych warunków.

Plusem zakupu samochodu na firmę jest fakt, że koszty samochodu można rozliczać w całości (oczywiście o ile da się je uzasadnić). Nie trzeba również prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

istnieje możliwość rozliczania samego kosztu zakupu samochodu za pośrednictwem mechanizmu amortyzacji. Kilometrówka takiej możliwości nie daje.

Amortyzacja to możliwość stopniowego wrzucania w koszty wydatku związanego z zakupem pojazdu. W praktyce oznacza to po prostu rozliczanie wartości samochodu „na raty”, przez określony czas. W tym celu konieczne jest ustalenie stawki amortyzacji, która decyduje o tym, jaki procent wartości samochodu można rozliczyć w danym okresie.

 

Wady

Wprowadzenie samochodu do majątku przedsiębiorcy ma również pewne wady. Można je odczuć przy sprzedaży takiego pojazdu (odwrotnie niż przy kilometrówce). Przedsiębiorca musi więc uzyskaną kwotę rozliczyć jako przychód z działalności, czyli ująć w KPiR i obliczyć podatek dochodowy.

Poza tym zazwyczaj konieczne jest doliczenie VAT-u w związku ze sprzedażą. Do takiego postępowania nie jest zobligowany jedynie podatnik zwolniony z VAT oraz osoba, której przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT i wykorzystywała auto wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT.

 

Nadal nie jesteś pewny jak rozliczać kilometrówkę, lub masz pytanie dotyczące innego tematu, także związanego z opodatkowaniem / księgowością? Możesz zadać je TUTAJ.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl