Sprawdzony księgowy- gwarancja rozwoju firmy
O dobrego księgowego nie jest łatwo. Powinien być to ktoś uczciwy, sumienny, wykształcony, a przy tym wszystkim zaangażowany i chętny do współpracy. Ważne, by lubił to, co robi i stale poszerzał horyzonty, śledząc nowinki i doszkalając się. Odpowiedni księgowy może bardzo pomóc w prowadzeniu i rozwoju firmy. Natomiast kiepski księgowy może doprowadzić nawet do bankructwa.
Na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli szukamy księgowego?
- Czy nasz kandydat ma dużo klientów? Powinien mieć ich tyle, by każdego traktować indywidualnie, ale pamiętajmy, że ilość klientów (aktualnych i potencjalnych) świadczy o jakości usług. Jeśli u wybranego księgowego świecą pustki, a w terminarzu nie ma żadnych zaplanowanych spotkań – lepiej uciekać.
- Dobry księgowy to doświadczony księgowy. Każdy uczy się na swoich błędach, ale lepiej, jeśli księgowy uczy się u kogoś, a nie u nas.
- Zanim zatrudnisz księgowego – sprawdź go. Internet jest świetnym narzędziem do tego typu zadań. Nie ufaj człowiekowi znikąd, nawet najbardziej wiarygodnemu.
- Warto sprawdzić, z czego nasz księgowy jest znany w towarzyskich kręgach – czy jest to powściągliwość i klasa, czy może tendencja do plotkowania i opowiadania cudzych tajemnic?
- Podczas wstępnego spotkania zapytaj o wykształcenie, a także o stopień kwalifikacji. Pierwszy – to księgowy, drugi – to specjalista ds. rachunkowości, trzeci – główny księgowy, a czwarty – dyplomowany księgowy. Dopytaj także o dodatkowe kursy i dalsze plany zawodowe.
Zadawaj pytania, zwracaj uwagę na szczegóły, na próbę poproś o jakąś fachową poradę, a gdy już zatrudnisz – sprawdzaj (chociaż od czasu do czasu). Za błędy księgowego możesz słono zapłacić – karne odsetki dla przedsiębiorców mogą być naprawdę wysokie i na długo zaburzyć płynność finansową firmy.
Masz pytanie dotyczące powyższego tematu albo innego, także związanego z opodatkowaniem / księgowością? Możesz zadać je TUTAJ.