Strona główna / Pomysł na własny biznes / Crowdfunding, czyli wykorzystaj Internet do pozyskania kapitału

Crowdfunding, czyli wykorzystaj Internet do pozyskania kapitału

Crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność. Przedsięwzięcie jest finansowane poprzez dużą liczbę jednorazowych wpłat od osób, które są zainteresowane danym projektem. Jest to świetny sposób na pozyskanie funduszy dla tych, które mają nowatorskie, racjonalne pomysły, ale niestety nie posiadają środków na ich zrealizowanie.

W crowdfunding najważniejszym zadaniem jest zbudowanie społeczności i przekonanie jej do swojego projektu. Dla wielu wydaje się to proste i łatwe, ale tak naprawdę bardzo trudno jest przekonać ludzi, by wyłożyli z własnej kieszeni nawet symboliczną kwotę na projekt, który ich nie interesuje.

Jak zatem należy działać na platformach crowdfundingu, by odnieść sukces?

  1. Zbuduj społeczność – postaraj się zainteresować ludzi jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki pieniędzy. Bądź aktywny na fanpage‘u, Facebook‘u, stronie projektu – dzięki temu zainteresujesz i zaangażujesz wiele osób w swój projekt. Pamiętaj o tym, aby na bieżąco odpowiadać na pytania i informować swoich obserwatorów. Ich zaufanie będzie odpowiedzią na Twoje zaangażowanie.
  2. Zaplanuj działanie – jeszcze przed startem dobrze jest mieć listę kontaktów do ludzi, którzy zostaną powiadomieni o Twoim projekcie. Zwróć uwagę na to, by byli to ludzie potencjalnie zainteresowani tematyką Twojego pomysłu.
  3. Obszerny opis – zadbaj o to, by szczegółowo scharakteryzować swój projekt. Pamiętaj, aby wyjaśnić wszystko w sposób dostępny dla każdego odbiorcy. Zwiększy to prawdopodobnie grono zainteresowanych. Możesz również zrealizować krótki filmik, który pozwoli ludziom utożsamić się z Tobą i Twoim planem.
  4. Nagrody – platformy crowdfunding to nie zbiórka charytatywna, dlatego należy zastanowić się nad tym, jaki system nagród jesteś w stanie zagwarantować swoim wspierającym. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie 10 progów adekwatnych do kwoty wsparcia. Najlepiej zaoferować swoim wspierającym coś unikatowego – mogą to być jakieś edycje limitowane, niepowtarzalne gadżety albo specjalne, kolekcjonerskie wydania.

Masz pytanie dotyczące powyższego tematu albo innego, także związanego z opodatkowaniem / księgowością? Możesz zadać je TUTAJ.

 

20 lat zawodu doradcy podatkowego

© 2016 Tax Credit

projekt i wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon cms abeon.pl